Home İnternet Vikipedi (WIKIPEDIA) Artık Tekrar Özgür Ansiklopedi

Vikipedi (WIKIPEDIA) Artık Tekrar Özgür Ansiklopedi

by Can Yeşilyurt
vikipedi, vikipedi özgür ansiklopedi, wikipedia, wikipedia özgür ansiklopedi, vikipedi erişim engeli, wikipedia erişim engeli

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia erişim engelini kaldırma kararının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan Ankara 1. ceza hakimliği erişim engelini kaldırmıştır. Vikipedi’ye resmi engeller tek tek kaybolur.
1. Ankara, Sulh Hakimlerinin kararı ile Türkiye’de Wikipedia’ya tekrar erişimin açılmasına engel oldu. Bu sabah Resmi Gazetede yayınlanan son karara göre, Wikipedia’nın önünde yasal bir engel yoktu.

Anayasa Mahkemesi, 2017’den bu yana, mevcut Wikipedia erişim engelinin arkasındaki nedenler “açıkça anlaşılamadığı”için sitenin yeniden açılmasını talep etti. Wikimedia Vakfı ile uzun süredir devam eden görüşmeler de olumlu sonuca katkıda bulunmuştur.

Ankara 1. ceza Hakimliği’nin Vikipedi kararı:

Ankara 1. Sulh Ceza Muhakemesi Uyap bilgi sistemi tarafından Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından kabul edilen ilk kararla ilgili mevcut erişim engeli kararını yeniden değerlendirdi.

Bu kararla, Wikipedia için başka bir yasal engel kaldırıldı. Bir sonraki süreç BTK’YE Emanet edildi. ICTA, yasal kararlar sonucunda Vikipedi’nin erişim yasağını istediği zaman kaldırabilir.

Gelişmeleri rapor etmeye devam edeceğim.

ABONE OLUN

Yeni yazılardan haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.